Biografia znanej malarki na święta dla rodziców

Prezent na święta dla rodziców nie stanowi dylematu dla dzieci osób, które pochłaniają ogromne ilości książek i wciąż mają apetyt na kolejne. Jeśli rodzice cenią dobre, szczegółowe biografie, książka “Frida” Barbary Mujica może okazać się trafnym wyborem. Brawurowo napisana historia życia jednej z najsłynniejszych malarek w historii stanowi niesamowitą podróż do słonecznego i kolorowego Meksyku.

Kobieta wyprzedzająca swoje czasy

Frida Kahlo urodziła się na początku XX wieku w Meksyku. Wyrastała na upartą dziewczynkę z własnym zdaniem na każdy temat, która interesowała się światem. Już tylko to stawia ją w kontraście do innych dziewcząt epoki, które skupiały się tylko na nauce gotowania czy szycia i dobrym zamążpójściu. Jako młoda dziewczyna Frida przeżyła bardzo poważny wypadek tramwajowy, po którym cała w gipsie dochodziła do siebie, co całkowicie miało nigdy nie nastąpić. Autorka opisuje, jak dziewczyna wyjąc z bólu malowała swoje pierwsze autoportrety, które były nacechowane bólem i oddawały jej cierpienie. Nie brakuje tutaj również informacji o jej burzliwym związku z malarzem Diego Riverą oraz romansach z Josephine Baker czy Lwem Trockim. 

Znaczenie Fridy dla sztuki

Frida Kahlo przez całe życie zmagała się z problemami zdrowotnymi, a na jedną ze swoich wystaw została nawet wniesiona na łóżku. W jej sztuce dominują autoportrety, na których od razu rzucają się w oczy wyraźnie zarysowane brwi i obrazowe nawiązanie do cierpienia związanego z urazami powypadkowymi. Przez całe życie utożsamiała się silnie z meksykańskim folklorem i stała się naczelną ambasadorką, która promowała swój kraj na całym świecie. Jej życie było na tyle ciekawe, że doczekało się filmowej biografii, w której wystąpiła Salma Hayek. Dziś jest uznawana za jedną z najpopularniejszych artystek w historii malarstwa, a jej prace są drukowana na koszulkach, kubkach, biżuterii czy też na torbach. Nie ma chyba na świecie osoby, która nie wiedziałaby, kim jest ta piękna kobieta w kolorowych strojach i z połączonymi brwiami.